ana sayfam yap künye e - mail
ANASAYFA BIYOGRAFI MAKALELER SIIRLER RSS AKIŞI ANKETLER VIDEOLAR İLETİŞİM
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anneler,Babalar Çocuğunuz Emniyette mi?
16 Aralık 2018, 16:11

Anneler,Babalar Çocuğunuz Emniyette mi?

Birçoğumuz köyümüzü, anne ve babamızı terk edip çocuklarımızı okutup iyi bir gelecek yaşatmak için kent merkezlerindeyiz. Acaba bu eziyetimizi boşa çıkarmamamız için duyarlı davranıyor muyuz?

Birçoğumuz köyümüzü, anne ve babamızı terk edip çocuklarımızı okutup iyi bir gelecek yaşatmak için kent merkezlerindeyiz. Acaba bu eziyetimizi boşa çıkarmamamız için duyarlı davranıyor muyuz?Bir karakoldan veya bir hastaneden her an bir telefonun çalıp çocuğumuzun durumuyla ilgili bir habere ne kadar hazırız? Geceleri uyanıp çocuğumuzun açılan yorganını örtmek için gösterdiğimiz titizliği onun yiyip-içmesinden, gezmesinden, hangi filmi seyrettiğinden, kimlerle konuştuğundan, neyi okuduğundan ve nerede oturduğundan neden uzağız?
 Anne ve baba olarak çocuğumuzun her şeyinden sorumluyuz. Çocuk evinde bulamadığı huzuru başka yerlerde arar. Eğer televizyonumuzun kumandası her zaman yalnız anne ve babadaysa çocuk başka mekânlarda bu arzusunu gidermeye yönelecektir. Eski bir halk türküsü vardır, bilirsiniz:
 ‘Annen izin vermese
Pencereden kaçta gel’
Bu kuşatma çocuğumuzu böyle davranışlara iter. Bunun sonucu da çok acı olur.
Gün geçmiyor ki ülkemiz yeni şiddet, taciz ve tecavüz olaylarıyla sarsılmasın. Cami avlularına terk edilen bebekler de yaşadığımız trajedinin bir tezahürüdür. ‘Kızını dövmeyen dizini döver’ sözü adeta bu olaylar için söylenmiştir. Eğer çocuğumuz eve arada bir çalıntı  şeylerle geliyorsa da biz buna’ Nerden buldun’ diye sormuyorsak üstüne bir de ‘aferin’ diyorsak  ileride çocuğumuzun daha büyük soygunlara girişmeyeceğini hangi anne- baba garanti edebilir? Bugün kumar, içki ve fuhuş batağında kıvrananlar dün çocuk değil miydiler? Günümüzde kolaydan geçinme kültürünün yaygınlaşmış olması anne ve babanın ihmalinden kaynaklanmıyor mu? Eğer çocuğumuz helal ile haramı anne ve babasından edinememişse bu kimin suçu? Büyüttüğümüz ve doktor veya mühendis olan çocuğumuzla ne kadar gururlanıyorsak, sokakta tiner satan, uyuşturucu komasına giren veya güvenlik güçlerine taş atan çocuğun da bizim çocuğumuz olduğunu neden görmezden geliyoruz? Okulunda öğretmenini sigara içerken göremezken neden biz anne ve baba olarak evimizde çocuğumuzun karşısında sigaramızı içiyoruz? Neden televizyonda dehşet filmlerini çocuğumuzla birlikte izliyoruz?
 Başta çocuğumuzun sigara içmesi, uyuşturucu kullanması, kesici ve yaralayıcı alet taşıması, birlikte olduğu arkadaşlar, okula devamı…. Bu ve buna benzer şeyler anne ve babaların ihmali ve okullarımızın kayıtsızlığından kaynaklanmaktadır. Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bizim bugün takındığımız tavrımızın bir tezahürüdür. Sevgili Peygamberimizin dediği gibi ’hiçbir kimse çocuğuna iyi bir terbiyeden daha iyi bir miras bırakamaz’ sözü tüm anne ve babaların her gün izledikleri ‘hava ve para raporu’ndan daha önemlidir.
Eskiden görgüsüzlükten ve olanaksızlıktan çocuklarımızı okula gönderemezken bugün güvenlikleri söz konusu olmasından dolayı da okutmama tehlikesiyle karşı karşıya gelmemiz çok yakındır.  Çünkü bu filmi 1980 öncesinde her gün izliyorduk. O günleri geriye getirmek isteyenler bugün olduğu gibi yarın da olacaklardır. Çocuğumuzu ’Yemen’e gönderir gibi’ okula gönderememe durumu  doğmaz diyebilir miyiz?

 

 

"

Bu içerik 2083 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

KONUK YAZARLAR

Hasan Avcı(İst) Hasan Avcı(İst)
Bayram Gelmiş Neyimize
Bilgehan Avcı Bilgehan Avcı
Paris'te Bir Bayram Sabahı
Tarkan Yılmaz Tarkan Yılmaz
Zehir ve Cevher
Muhammet Avcı Muhammet Avcı
Bu Güzellik Sürüp Gitsin
Hasan Avcı Hasan  Avcı
cânâ( şiir)
Kazım Avcı Kazım Avcı
Cumhuriyeti Anlamak
Miraç Avcı Miraç Avcı
Yüzümden düşen sanki bin parça

SİTE ANKET

Şiirleri mi Makaleleri mi takip ediyorsunuz?