ana sayfam yap künye e - mail
ANASAYFA BIYOGRAFI MAKALELER SIIRLER RSS AKIŞI ANKETLER VIDEOLAR İLETİŞİM
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sevilir... Bir Memleket Denizi Yoksa da Sevilir...
09 Mayıs 2017, 14:58

Sevilir... Bir Memleket Denizi Yoksa da Sevilir...

Buralarda gençlerin ağzında "yaa denizi olmayan bir memleket nasıl güzel olabilir ki" lafı. Olur, olur arkadaşım olur, tertemiz havası, yemyeşil yaylası, hayat dolu ormanı ve mutlu insanları varsa neden güzel olmasın ki? Varsın bir denizi olmasın.


Sevilir... Bir Memleket Denizi Yoksa da Sevilir...

İçindeyken özlemezsin basit gelir her şeyiyle. Sıkar, işte dersin ormanı, yaylası, suyu… Hep bilinen şeyler, hep aynı yüzler.

Sonra bir gün gelir umutların seni bir şeylere zorlar, doğdukları yerlerde doymayanlardan olursun. Kim bilir kaç kişi gibi düşersin yollara ekmek aramaya iş aramaya. Ne vakit ki bir deniz kenarında oturup denizden yüzüne ince cılız bir rüzgâr vurur kavruk bir yaz akşamı işte o zaman özlemeye başlarsın. Tenini buz tutturan, yüreğini yakan adını dünyaya duyurmuş havasını... Bir türkü düşer diline:

      Yolumuz gurbete düştü

      Hazin hazin ağlar gönül

      Araya hasretlik girdi

      Hazin hazin ağlar gönül

Etrafına bakarsın yok işte sıkıldığın, bunaldığın şeyler yok. Tamda yayla zamanı şimdi. Gitmek istersin izin yok, Cepte para, otobüste yer yok.  Sokakta midye satan birine takılır aklın

‘taze midya, taze midya’ Tercüme etmeye çalışırsın aklınca: ‘yaylaya gidiyorlar, yaylaya gidiyorlar’ Derinden bir of,  bir ah çekersin.
 Yatağını sırtlanmış yayla yoluna düşmüş,  göçünü almış köydekiler ama aralarında sen yoksun. Gece yarılarına kadar yaylanın düzünde ateş yakıp horon tepenlerin arasında sen yoksun.
Aklıma düştü şimdi eşeğin sırtına çuvalı atıp değirmenin yolunu tutmalar. Ağzımızda bir türkü, sonra büyüklerimizin gençken yaptıklarını anlatmaları. Unutmadım daha çayırda tırmığın adını unutup da ayağımı parmaklarına basıp da sapının tam alnıma değdiğinde tırmık olduğunu hatırlamamı. Balta yok duvara dayalı, Meradan gelen koyunlar, çayırdan gelen gelinler yok, güneşin alnında, elinde tırpan, belinde orak yok. Sonra koyunlarımı kurtların parçaladığını ve korka korka eve gitmeyip de samanlıkda gecelediğimi. Anlatılır senelerdir:

 

Meroy Nuro’ya kaçtı

Mayısın on beşinde.

 

Bir başkadır köy düğünleri. O evin çatısına damadın çıkıp gelinin başına şeker ve para saçması. O pişi dolu sofraları, kavurması ve ayranı hiç unutulur mu?

Yine türküleri anlatıyor adamın derdini gerisi yalan:

 

 

Bu mudur senin eserin

Sinemi yaktı kederin

Ölürsem olmaz haberin

 Hazin hazin ağlar gönül

 

Yağmurlu, sisli bir hava. Göz gözü görmezken yaylanın o rüzgârlı tepelerinde koyunların peşinde, yatmış, uzanmış o ıslak çimenlerin üzerine. O havada hiç zorlanmıyor adam türküyü söylerken kavalını çalarken, sesi yine kötü çıkmıyor.

 

Urfanın etrafı dumanlı dağlar

Ciğerim yanıyor, gözlerim ağlar.

Benim zalim derdim cihanı yakar

Gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar

Anaydan babaydan ayrı koyarlar.

 

Gün gelir, inersin Ormanköy’e. Artvin’den gelen otobüslere bakarsın, özlem giderirsin. İçinden o otobüslerin lastiklerini indirmek gelir. Memleket havasını içine alıp yanan yüreğini serinletmek istersin. Gün olur, açarsın www. yanikli. com köy sitesini, bakarsın olana, bitene. Ve ondan da memleket özlemini giderirsin.

Buralarda gençlerin ağzında "yaa denizi olmayan bir memleket nasıl güzel olabilir ki" lafı. Olur, olur arkadaşım olur,  tertemiz havası, yemyeşil yaylası, hayat dolu ormanı ve mutlu insanları varsa neden güzel olmasın ki? Varsın bir denizi olmasın.


Sevilir... Bir memleket denizi yoksa da sevilir...

                                                                                                                                                         22 Şubat 2009/ Akyazı  Muhammet AVCI

Bu içerik 1383 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

KONUK YAZARLAR

Hasan Avcı(İst) Hasan Avcı(İst)
Bayram Gelmiş Neyimize
Bilgehan Avcı Bilgehan Avcı
Paris'te Bir Bayram Sabahı
Tarkan Yılmaz Tarkan Yılmaz
Zehir ve Cevher
Muhammet Avcı Muhammet Avcı
Bu Güzellik Sürüp Gitsin
Hasan Avcı Hasan  Avcı
cânâ( şiir)
Kazım Avcı Kazım Avcı
Cumhuriyeti Anlamak
Miraç Avcı Miraç Avcı
Yüzümden düşen sanki bin parça

SİTE ANKET

Sizce bizler Batılı mı, yoksa Doğulu muyuz?