ana sayfam yap künye e - mail
ANASAYFA BIYOGRAFI MAKALELER SIIRLER RSS AKIŞI ANKETLER VIDEOLAR İLETİŞİM
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayatınız Desenli mi, Sade mi?
06 Aralık 2017, 20:33

Hayatınız Desenli mi, Sade mi?

Birçok konuda açılımlar yaparak sade hayatımızı desenli hale getirebiliriz. Cahit Sıtkı gibi, gökyüzünün başka renginin olduğunu zaman geçmeden görebiliriz

                 

       Bir bayram sabahı, bayram namazına camiye gidiyorsunuz, camiden dönüşte aynı yoldan değil de başka bir yoldan evinize dönmek gerekir, deniyor. Bu konunun esprisini hiç düşündünüz mü?

       Hiçbirimiz hayatımızda farklılıkları istemeyiz. Senelerce aynı mahallede, aynı sokakta ve aynı evde oturur, dururuz. Başka bir yere taşınmamız bize eziyet gelir. Çalışma hayatında da aynı işyerinde emekli olma lüksümüz var.

       Toplum bu tekdüze yaşantıya monoton hayat adını verir. Fakat insan değişikliklere de açık olmalıdır. Yeni arkadaşlar ve yeni komşular da gereklidir. İnsan, başkalarına faydalı olduğu oranca hayırlı bir insandır. Toplum hayatında yalnız ev ve iş yeri yoktur. İnsan, topluma hizmet etmeyi amaç edinmiş ve yasal olan dernek, parti, cemiyet ve örgütlere de üye olup hizmet halkalarını arttırmalıdır. Okul koruma ve cami yaptırma gibi derneklerde görev ve sorumluluk almalıdır. Fırsat buldukça konferanslara, pikniklere, seminerlere ve toplantılara katılmalıdır. Arada sırada da olsa kütüphaneye, maça, sinemaya ve tiyatroya gitmelidir.

       Seyrek de olsa televizyon kumandamızı elimize alıp farklı kanalları dolaşıp, abonesi olmadığımız gazete sayfalarına da göz atmalıyız. Arada sırada da olsa değişik insanlarla görüşüp onların yaşantılarından da öğreneceğimiz şeyler mutlaka vardır.  Ben, her insanı okunmamış bir kitap olarak görme düşüncesine sahibim. Kendi artılarımızı ve eksilerimizi bir başkasında görüp negatif davranışlarımızı pozitife dönüştürebiliriz.

       Birçok konuda açılımlar yaparak sade hayatımızı desenli hale getirebiliriz. Cahit Sıtkı gibi, gökyüzünün başka renginin olduğunu zaman geçmeden görebiliriz. Muhammet AVCI Kasım 2010/ Akyazı

 

Bu içerik 1175 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

KONUK YAZARLAR

Hasan Avcı(İst) Hasan Avcı(İst)
Bayram Gelmiş Neyimize
Bilgehan Avcı Bilgehan Avcı
Paris'te Bir Bayram Sabahı
Tarkan Yılmaz Tarkan Yılmaz
Zehir ve Cevher
Muhammet Avcı Muhammet Avcı
Bu Güzellik Sürüp Gitsin
Hasan Avcı Hasan  Avcı
cânâ( şiir)
Kazım Avcı Kazım Avcı
Cumhuriyeti Anlamak
Miraç Avcı Miraç Avcı
Yüzümden düşen sanki bin parça

SİTE ANKET

Sizce bizler Batılı mı, yoksa Doğulu muyuz?