ana sayfam yap künye e - mail
ANASAYFA BIYOGRAFI MAKALELER SIIRLER RSS AKIŞI ANKETLER VIDEOLAR İLETİŞİM
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şimdi Bir Kül Bulutu Oldu
30 Mart 2013, 08:16

Şimdi Bir Kül Bulutu Oldu

Kim bilir kentten köylere göç olur da hatıralarda yaşatılan o eski bayramlar yeniden yaşanır Yanıklının okullarının bahçelerinde.

  Yanıklı, tarihinde ilk kez okulu kapandığı için 23 Nisan heyecanından yoksundur. O, çocuk cıvıltıları kalmadı. Elli yıldır bin bir özlem ve sevinçle karşılanan 23 Nisan’ın yerinde burukluk ve hüzün var. Köyümüzün güneşi olan okulumuz kapandı ve 1950’den öncesine dönüldü. Artık o gür sesle okunan İstiklal Marşı ve dalgalanan ay-yıldızlı bayrak yok. Bayramlar sadece takvimlerde var.

      Köyümüzdeki o 23 Nisanları kim özlemez ki? Aylar öncesinden hazırlıklar başlardı, Şiirler ezberlenir, oyunlar, yarışmalar ve korolar hazırlanırdı. 23 Nisan gününün yağışsız geçmesi için dualar ederdik. Hayatımızda belki ilk kez halkın karşısına çıkar mikrofonda şiirimizi okurduk. Kim bilir, ne kadar heyecanlanırdık.23 Nisan sabahı erkenden kalkar tek solukta okula varırdık. Törene köyün ileri gelenleri, annemiz, babamız ve diğer yakınlarımız katılır bizi izlerlerdi. Saatlerin geçmesini istemezdik. Köyde bayram, şenlik içinde geçerdi. Köydeki bayramların kenttekilerden bir farkı vardı ki belki de en önemlisi buydu. Köy okullarının tüm çocukları Merkez Okulda bir araya gelir ve her öğrenci en az bir- iki etkinlikte görev ve sorumluluk alırdı.Birimiz muhtar koltuğuna , birimiz başkan koltuğuna otururduk. Geleceğin Yanıklı’sı ta o zamanlarda iken kafalarımızda şekillenirdi. Öğretmenimizin dağıttığı çikolata, bayrak, balon ve diğer hediyeler unutulur gibi değil.  Yani şehir çocukları gibi hiçbir çocuk tribünde olmazdı.   Çünkü okul çocuklarının tamamı bu etkinliklere katılır, şarkılar söyler, şiirler okur ve yarışmalar yaparlardı. Sergiledikleri bu etkinlikler izleyenleri büyülerdi. Hepimizin albümlerinde bu bayramlara ait fotoğraflar yer alır ve bizlerin o günleri yeniden yaşamışçasına mutlu eder. Hiç birimiz o günlerde yaşadıklarımızı unutamayız. Resimlere baktıkça duygulanır ve hüzünleniriz. Gözyaşı sel olur, o günleri anımsadıkça.

      Yanıklı’daki o neşe dolu 23 Nisan’lar şimdi göç göç olan Yanıklı insanının yüreğindeki yanardağdan fışkıran küller gibi bulut bulut olup Bursa’nın, Sakarya’nın, Kocaeli’nin, İstanbul’un, Ankara’nın ve isimlerini sayamayacağımız bir çok kentin semalarında seyrediyor. Kim bilir kentten köylere göç olur da hatıralarda yaşatılan o eski bayramlar yeniden yaşanır Yanıklının okullarının bahçelerinde.

                                   20 Nisan 2010 Muhammet AVCI/ Akyazı

Bu içerik 1585 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

KONUK YAZARLAR

Hasan Avcı(İst) Hasan Avcı(İst)
Bayram Gelmiş Neyimize
Bilgehan Avcı Bilgehan Avcı
Paris'te Bir Bayram Sabahı
Tarkan Yılmaz Tarkan Yılmaz
Zehir ve Cevher
Muhammet Avcı Muhammet Avcı
Bu Güzellik Sürüp Gitsin
Hasan Avcı Hasan  Avcı
cânâ( şiir)
Kazım Avcı Kazım Avcı
Cumhuriyeti Anlamak
Miraç Avcı Miraç Avcı
Yüzümden düşen sanki bin parça

SİTE ANKET

Sizce bizler Batılı mı, yoksa Doğulu muyuz?