ana sayfam yap künye e - mail
ANASAYFA BIYOGRAFI MAKALELER SIIRLER RSS AKIŞI ANKETLER VIDEOLAR İLETİŞİM
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Keşke, Mescitler de Ücretli Olsa
08 Mayıs 2017, 14:54

Keşke, Mescitler de Ücretli Olsa

Bazı zamanlarda ülkemizin değişik yerlerine yaptığım seyahatlerde edindiğim izlenimleri, gördüğüm eksiklikleri veya yanlışları siz okuyucularımla paylaşmak için bu satırları yazıyorum. Belki dikkate alınır da sorunlar giderilir.

          Bazı zamanlarda ülkemizin değişik yerlerine yaptığım seyahatlerde edindiğim izlenimleri, gördüğüm eksiklikleri veya yanlışları siz okuyucularımla paylaşmak için bu satırları yazıyorum. Belki dikkate alınır da sorunlar giderilir.
          İnsan, bu seyahatlerinde çeşitli kolaylıklarla karşılaştığı gibi bazı zorlukları da yaşıyor. Özellikle karayoluyla seyahat ederken çeşitli yerlerde, dinlenme tesislerinde mola verilirken olumlu veya olumsuz şeylerle karşılaşmaktayız. Şöyle ki kazanç getiren birimlerin kazanç getirmeyen birimlere oranla bakım ve donanımları da farklılık arz ediyor. Lokantalar, çay salonları, wc’ler ve alış veriş yerleri gayet muntazam, görkemli ve ferah olmasına karşılık bazı yerlerin mescitleri arkalarda, tabelasız, küçük, düzensiz ve bakımsız olarak karşımıza çıkıyor. Bunların ekonomik olarak bir getirisisin olmamasından olacak gereksinimi karşılamaktan uzak, karanlık ve izbe yerlerdedirler. Bazı yerlerde restaurant ve kafeteryalardan çok uzakta, ancak sorarak bulunabilecek mekânlarda olmaları inançlarının gereklerini yerine getirmek isteyenlerin üzülmelerine veya ertelemelerine yol açmaktadır. Bu gereksinim, sadece ‘vardır’ la giderilemez.
                İnsan şunu demeden edemiyor:
_Keşke mescitler de ücretli olsa da insan rahat bir şekilde ibadetini yapsa,
             Şadırvanların da durumları içler acısı. Ya muslukları bozulmuş, ya suları kesik, ya da oturakları bulunmamaktadır. Bazı yerlerde ise, bu işe önem verenlerce ve özen gösterenlerce merkezi yerlerde inşa edilip tabelaları okunaklı, içleri temiz, aydınlık ve ferah olarak hizmet vermektedirler.
            Bir memleketin medeniyeti ‘tuvaletlerine verdiği önem’den anlaşılır derler. Ben de diyorum ki bir memleketin insanlarının dini inançlara verdiği önem mescit ve camilere verdiği önemden anlaşılır. Mola yerleri ülkemizin bir bakıma aynalarıdır. Turizm ve Ulaştırma Bakanlıkları ve belediyeler bu yerlerin denetimini daha sıkı yapmalıdır.  Bu yerler de diğer yerler gibi insan onuruna yaraşır, inanç özgürlüğüne paralel ve çağdaş mekânlar olarak göz önünde tutulmalıdırlar.
                                          

Bu içerik 1665 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

KONUK YAZARLAR

Hasan Avcı(İst) Hasan Avcı(İst)
Bayram Gelmiş Neyimize
Bilgehan Avcı Bilgehan Avcı
Paris'te Bir Bayram Sabahı
Tarkan Yılmaz Tarkan Yılmaz
Zehir ve Cevher
Muhammet Avcı Muhammet Avcı
Bu Güzellik Sürüp Gitsin
Hasan Avcı Hasan  Avcı
cânâ( şiir)
Kazım Avcı Kazım Avcı
Cumhuriyeti Anlamak
Miraç Avcı Miraç Avcı
Yüzümden düşen sanki bin parça

SİTE ANKET

Sizce bizler Batılı mı, yoksa Doğulu muyuz?